U posljednje vrijeme, politička scena Republike Srpske (RS) suočava se s ozbiljnim udarima nakon učestalih hapšenja visokopozicioniranih političara. Najnoviji slučaj hapšenja ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, Nenada Nešića, dodatno je uzburkao javnost, dok sve češće glasine ukazuju na mogućnost da bi Sanja Vulić, zastupnica SNSD-a, mogla biti sljedeća na udaru pravosudnih organa.
Dodikov pokušaj distanciranja i kontradiktorne izjave
Hapšenje Nešića izazvalo je burne reakcije u političkom vrhu RS-a. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, pokušao je distancirati sebe i svoju stranku od cijele situacije, istovremeno iznoseći kontradiktorne izjave.
U razgovoru za “Glas Srpske”, Dodik je izjavio:
“Ako se pokaže da je Nešić učestvovao u nekim kriminalnim aktivnostima, nemam ništa protiv da bude procesuiran. Ima i kod Srba bitangi, lopova, kriminalaca. Ne tvrdim da ih nema.”
Međutim, poznati novinar Slobodan Vasković otkriva da je Dodik itekako bio upoznat s hapšenjem, zahvaljujući informacijama od Siniše Kostreševića, direktora Policije RS. Prema Vaskoviću, hapšenje Nešića predstavlja “direktan udarac” na Dodika, uprkos njegovim pokušajima da predstavi situaciju kao izolovani incident.
Sumnjive aktivnosti u Ministarstvu sigurnosti
Istraga u Ministarstvu sigurnosti, koje je vodio Nenad Nešić, otkriva složene mreže kriminalnih aktivnosti. Slobodan Vasković navodi da će tek uslijediti detaljna istraga o nezakonitim poslovima u ovom ministarstvu, uključujući ulogu Darka Šandare, savjetnika Nenada Nešića.
“Zašto je Šandara još uvijek na slobodi?” pita Vasković, ukazujući na Šandarine ključne uloge u nezakonitim radnjama i optužujući ga za “otimačinu i prevare”.
Da li Sanja Vulić dolazi na red?
Pored istrage o Nešiću, spekuliše se o umiješanosti Sanje Vulić, zastupnice SNSD-a, u kriminalne aktivnosti povezane s bivšim ministrom sigurnosti. Prema Vaskoviću, istraga protiv Vulićeve bi mogla biti sljedeći veliki korak pravosudnih organa u borbi protiv korupcije na visokom nivou.
Političke implikacije za RS
Dodikov narativ o “napadu na RS” nakon hapšenja Nešića nastoji skrenuti pažnju s unutrašnjih problema. Prema Vaskoviću, stvarni napad na RS dolazi iznutra, kroz kriminalne aktivnosti političkih elita koje su institucije pretvorile u privatne feude.
Nešić, Vulić i njima slični simboli su sistema koji je doveo RS u, kako Vasković navodi, “potpunu izolaciju”. Građani RS-a, umjesto koristi od patriotizma i borbe za prava entiteta, trpe posljedice vlastitih političkih lidera.
Šta slijedi?
Kako istrage napreduju, pravosuđe BiH ima priliku pokazati snagu i integritet u obračunu s korupcijom i kriminalom na najvišem nivou. Javnost nestrpljivo iščekuje da vidi da li će se hapšenje Nenada Nešića pokazati kao prekretnica u borbi protiv političke korupcije ili će se završiti kao još jedan izolovani slučaj bez dubljih posljedica.
Sanja Vulić, Darko Šandara i drugi saradnici Nenada Nešića mogli bi biti sljedeći akteri ove kompleksne priče. Javnost s pravom postavlja pitanje – koliko daleko ide lanac odgovornosti?