Odluka o povećanju minimalne plate na 1000 KM najhrabrija je odluka koju je mogla donijeti jedna vlada i jedan premijer.
Ovim činom Nermin Nikšić je pokazao i dokazao da vlada koju predvodi nije tajkunska vlada, kao što su to bile prethodne. Najbolji i najočitiji primjer tajkunske vlade imamo u Tuzlanskom kantonu, gdje se jasno vidi kako izgleda kada jedan tajkun upravlja životima građana.
Svi vrlo dobro znaju da je riječ o Abdurahmanu Hodžiću, poznatijem kao “Hodža HIH”. Od 2018. godine nemilosrdno drži sve konce u rukama kada je u pitanju Vlada Tuzlanskog kantona. U posljednje vrijeme počeo je obilaziti i općine i gradove, koristeći državne i narodne resurse kako bi uticao na promjenu volje građana. Upravo mu to najbolje polazi za rukom.
Stekao je iskustvo kroz kupovinu Smaje Mandžića u nekoliko navrata, zatim Jasmine Lugavić, a naposljetku i dvojice najkorumpiranijih aktera koje je Tuzlanski kanton vidio: poznatog Senada Alića, zvanog Šiljo, i Jakuba Suljkanovića.
Ovom odlukom premijer Nikšić ogolio je mnoge privatnike i poduzetnike, razotkrivajući njihova prava lica. Sindikalna potrošačka korpa za decembar 2024. iznosila je 2.882,90 KM, pa se svako razuman može zapitati kako čovjek može preživjeti mjesec sa platom od 1000 KM.
Premijer Nikšić pogodio je direktno u suštinu problema. Mnogi građani i građanke širom Bosne i Hercegovine podržali su ovu mjeru, nadajući se da će minimalna plata naredne godine doseći i 2000 KM, jer radnici i radnička prava moraju biti poštovani.
Iako je premijer jasno istakao da će vlada subvencionirati i pomoći privrednicima, posebno radnicima koji se budu suočili s otkazima, pojedini poslodavci izbjegavaju kazati pravu istinu. S druge strane, mnogi privrednici javno su pohvalili odluku vlade, dok se, očekivano, uvijek nađe onih kojima neka mjera ne odgovara. Međutim, u demokratskom društvu pita se većina, a poštuje se njena odluka.
Na jučerašnjoj press konferenciji premijer Nikšić iznio je sve argumentovane činjenice o povećanju minimalca. Naveo je da je dobit privrede u protekloj godini iznosila 5,5 milijardi KM, dok će ukupni porast troškova iznositi 400 miliona KM, što je jasno pokazalo da taj iznos nije problematičan. Povrh toga, vlada će dodatno subvencionirati troškove.
Premijer je također počeo navoditi 50 firmi s najvećom dobiti u državi i plate njihovih direktora, čime je ukazao na činjenicu da Bosna i Hercegovina ima jedan od najvećih brojeva privatnika koji iskorištavaju državni sistem.
Nikšić i “Trojka” svjesno su stali u odbranu radnika i radničke klase, objavivši “rat” protiv malverzacija koje pojedini privatnici godinama provode.
Iako su pojedini poslodavci podržali ovu mjeru, pa čak i predložili da minimalac bude još veći, neki su najavili proteste. Paradoksalno, u Bosni i Hercegovini se, čini se, događa da poslodavci traže od radnika da protestuju protiv povećanja njihovih plata. Nažalost, postavlja se pitanje hoće li Bosna i Hercegovina ikada postati prava država.